Archiwum czerwiec 2025


cze 17 2025

Polski rynek inwestycyjny 2025. Nastroje...


Komentarze: 0

Wnioski po 15. Forum Rynku Nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce pozostaje w fazie oczekiwania na kluczowe impulsy inwestycyjne, zauważa Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner, CEO w Walter Herz. – Nadal mocno wyczuwalna jest potrzeba obecności i oczekiwanie na inwestorów typu core i core plus, którzy mogliby zapewnić stabilizację oraz rozwój projektów o niskim profilu ryzyka. Obserwujemy jednocześnie duże zainteresowanie zakupem gruntów pod zabudowę mieszkaniową w największych miastach, z których każde charakteryzuje własna specyfika, dlatego analizy należy przeprowadzać lokalnie, w odniesieni do konkretnego regionu – informuje Bartłomiej Zagrodnik.

– Deweloperzy na coraz większą skalę poszukują możliwości adaptacji starszych budynków i zmiany ich funkcji, co wynika zarówno z ograniczonej dostępności gruntów, jak i rosnącego znaczenia zrównoważonego rozwoju w podejściu do inwestycji. W praktyce działania w tym obszarze hamuje wciąż niedostatecznie przejrzyste i nieelastyczne otoczenie prawne. Uczestnicy rynku zgodnie wskazują na potrzebę poprawy regulacji, co przyczyniłoby się do pobudzenia podaży, szczególnie w kontekście projektów mieszkaniowych – przyznaje. – W segmencie biurowym natomiast rynek oczekuje głównie spadku kosztów finansowania, co umożliwiłoby powrót do Polski inwestorów z Europy Zachodniej oraz Azji. Obecny poziom stóp procentowych i niepewność makroekonomiczna pozostają barierami dla większej aktywności kapitałowej w tym sektorze – zaznacza Bartłomiej Zagrodnik.

Emil Domeracki, Partner, Board Member Land Development Advisory w Walter Herz potwierdza, że podczas wydarzenia niezmiennie widoczne było wyraźne zainteresowanie inwestorów dobrze zlokalizowanymi gruntami pod zabudowę mieszkaniową. – Wiele firm deweloperskich i podmiotów inwestycyjnych deklaruje gotowość do zawierania transakcji. Z licznych, przeprowadzonych rozmów z uczestnikami FRN wynika, że utrzymuje się duży popyt na dobrze przygotowane grunty mieszkaniowe. Inwestorzy są gotowi do działania, pod warunkiem zapewnienia stabilnych warunków i sprawnego otoczenia administracyjnego. Jednak tempo wydawania decyzji administracyjnych, szczególnie jeśli chodzi o pozwolenia na budowę, pozostaje wciąż kluczowym wyzwaniem w procesie wprowadzania na rynek nowych projektów. Usprawnienie pracy jednostek administracyjnych pozwoliłoby firmom zwiększyć płynność działania – wskazuje Emil Domeracki.

Podkreśla jednocześnie, że mimo trudności inwestorzy zagraniczni intensyfikują aktywność transakcyjną w Polsce. – W obliczu skomplikowanych procedur administracyjnych i często niespójnych zmian w przepisach planistycznych, preferują dziś mniejsze, bezpieczne projekty w największych miastach wojewódzkich. Stąd lokalne kompetencje i znajomość rynków regionalnych nabiera obecnie decydującego znaczenia w budowaniu zaufania i trwałych relacji z inwestorami. Aktualnie prowadzimy i nadzorujemy procesy administracyjne dla kilku nowych, mniej znanych inwestorów z regionu Morza Bałtyckiego, a także z Turcji i Węgier. Obecność tego kapitału jest potwierdzeniem, że Polska nadal pozostaje atrakcyjnym rynkiem do inwestycji – przyznaje.

Jak informuje Damian Karkosiński, Investment and Acquisition Specialist w Walter Herz, duże zainteresowanie gruntami pod zabudowę wielorodzinną mieszkaniową idzie w parze z gotowością do zawierania szybkich transakcji. – Obecne warunki rynkowe wciąż wymagają ostrożności inwestorów. Oczekiwane, dalsze obniżki stóp procentowych stanowiłyby istotny impuls dla potencjalnego ożywienia tempa sprzedaży mieszkań. Zdaniem analityków, biorących udział w Forum, ceny mieszkań pozostaną stabilne, wykazując tendencje wzrostowe w średnim terminie. Istotną rolę w przypadku rynku mieszkaniowego mógłby odegrać powrót inwestorów indywidualnych, którzy lokują kapitał w nieruchomości nabywane za gotówkę. W dłuższym horyzoncie coraz większy wpływ na koniunkturę w sektorze będą miały czynniki demograficzne, w tym struktura popytu i potrzeby mieszkaniowe młodego pokolenia. Nie bez znaczenia pozostają również decyzje legislacyjne i kierunek polityki mieszkaniowej. W tym, ewentualne próby nałożenia podatku od posiadania wielu nieruchomości mogą mieć znaczący wpływ na wyhamowanie aktywności inwestycyjnej w tym segmencie.

 

cze 11 2025

BLD Poland rozszerza warszawskie portfolio...


Komentarze: 0

Firma Walter Herz poinformowała o sfinalizowaniu transakcji zakupu gruntu inwestycyjnego na warszawskiej Białołęce, przeznaczonego pod budowę inwestycji mieszkaniowej, w której powstanie blisko 90 nowoczesnych lokali.

Nieruchomość gruntową nabyła BLD Poland, bułgarska firma deweloperska, wchodząca w skład grupy kapitałowej AG Capital, międzynarodowego koncernu, którego aktywa przekraczają 0,7 mld EUR. To już druga inwestycja, którą BLD przygotowuje w Warszawie. W styczniu bieżącego roku firma zadebiutowała na polskim rynku, nabywając na warszawskiej Saskiej Kępie parcelę przeznaczoną pod kameralną inwestycję mieszkaniową, w której zaprojektowanych zostało 30 apartamentów.

– Z satysfakcją informujemy o zakupie kolejnego gruntu inwestycyjnego w Warszawie, który zlokalizowany jest w rejonie ulicy Głębockiej. Na tej działce planujemy zrealizować naszą następną inwestycję mieszkaniową na rynku polskim. W 2024 roku zakupiliśmy grunt przy ulicy Genewskiej na warszawskiej Saskiej Kępie, gdzie w marcu rozpoczęliśmy realizację ekskluzywnej inwestycji mieszkaniowej Ivory. Po zbudowaniu solidnego portfolio inwestycyjnego w Bułgarii, zdecydowaliśmy się na terytorialne rozszerzenie zakresu działań i ekspansję w Polsce. Postrzegamy rynek polski jako silny i stabilny, niosący duże możliwości inwestycyjne. Rozważamy realizację na nim dalszych inwestycji w sektorze mieszkaniowym. Zgodnie z naszą strategią, chcemy tworzyć innowacyjne projekty, które dostarczają funkcjonalne, wysokiej jakości mieszkania, zapewniające duży komfort – informuje Aleksandra Kerner-Kruk z BLD Polska.

– Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć firmę BLD Polska przy transakcji, która potwierdza duże zainteresowanie globalnych inwestorów gruntami inwestycyjnymi przeznaczonymi pod projekty mieszkaniowe w Warszawie. Jest to nasza kolejna transakcja w tym roku z zagranicznym inwestorem, co daje wyraźny sygnał, że nasz kraj pozostaje atrakcyjny dla kapitału zagranicznego. Warszawski rynek stawia jednak duże wyzwanie pod względem dostępności atrakcyjnych terenów, przygotowanych pod inwestycje wielorodzinne ze względu na najwyższą konkurencyjność w Polsce. Białołęka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dzielnic w stolicy, jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony deweloperów. – przyznaje Damian Karkosiński z Walter Herz.

Rozpoczęcie budowy inwestycji na Białołęce firma BLD Polska zaplanowała jeszcze w tym roku, a oddanie projektu do użytkowania nastąpić ma w pierwszej połowie 2027 roku.​ Oferta obejmie blisko 90 lokali, starannie zaprojektowanych z myślą o wygodzie mieszkańców. Aranżacja mieszkań zapewnia optymalne układy wnętrz przy maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni i naturalnego światła.​ Strategiczna lokalizacja inwestycji, w bliskim sąsiedztwie parku handlowego Targówek, dwóch parków miejskich oraz szkół, przedszkoli i licznych lokalnych usług zapewnia wysoką jakość życia przyszłym mieszkańcom. ​

Firma BLD prowadzi działalność od 2006 roku. Ma na koncie ponad 2000 oddanych mieszkań w 11 projektach i 6 inwestycji mieszkaniowych w trakcie realizacji na rynku bułgarskim. Specjalizuje się w budowie nowoczesnych, funkcjonalnych projektów mieszkaniowych premium. Dzięki 19-letniemu doświadczeniu i innowacyjnemu podejściu tworzy wysokiej jakości przestrzenie mieszkalne, zapewniające najwyższy komfort. Deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich