Archiwum marzec 2018


mar 16 2018 Rynek hoteli w Polsce w 2017 roku
Komentarze: 0

W tym roku w Polsce oddanych zostanie ponad 8 tysięcy pokojów hotelowych, wynika z danych zawartych w raporcie o rynku hotelarskim firmy Walter Herz

Wraz ze wzrostem liczby osób odwiedzających nasz kraj, rośnie w Polsce popyt na usługi hotelowe. W 2017 roku polskie lotniska obsłużyły o 17 proc. pasażerów więcej niż rok wcześniej. Na wzrastające zapotrzebowanie na noclegi wskazują również statystyki GUS, z których wynika, że liczba pokojów hotelowych wynajmowanych w obiektach na terenie naszego kraju od 2012 roku systematycznie rośnie o kilka procent każdego roku.       

Notowany wzrost wskaźników operacyjnych hoteli dopinguje inwestorów do wzmożonej aktywności. Tym samym, krajowe zaplecze hotelowe, które w porównaniu z krajami Europy Zachodniej nadal jest jeszcze słabo rozwinięte, wzbogaca się stale o nowe, atrakcyjne obiekty.

W tym roku sektor hotelowy wzrośnie o 6 proc.

Baza hotelowa w Polsce, jak podają specjaliści Walter Herz, liczy obecnie ponad 2700 obiektów różnej klasy, w których dostępnych jest przeszło 135 tys. pokojów. Analitycy obliczają, że w 2018 roku w inwestycjach, które mają zostać oddane do użytkowania w kraju powstanie około 8 tys. pokojów.

Specjaliści szacują, że w tym roku branża odnotuje wzrost podaży na poziomie 6 proc. Eksperci podkreślają jednak, że mimo iż rynek konsekwentnie zwiększa swoje zasoby, w Polsce wciąż brakuje hoteli, co jest odczuwalne przede wszystkim w głównych ośrodkach biznesowych w kraju.

Największym potencjałem wzrostu wyróżnia się rynek warszawski, na którym w większym stopniu niż w innych polskich miastach popyt na noclegi generują goście biznesowi. Ponadto, po EURO 2012 Warszawa jest także coraz mocniej doceniana przez turystów.

Rekordowy poziom nowej podaży w Warszawie

Z danych zawartych w najnowszym raporcie Walter Herz wynika, że rynek warszawski dysponuje obecnie 90 hotelami, które oferują 13,5 tys. pokojów. Zestawienie podaje, że nowa podaż w Warszawie osiągnie w tym roku rekordowy poziom. W obiektach, których realizacja zakończyć się ma w 2018 roku oddanych zostanie około 2 tys. pokojów hotelowych. Analitycy Walter Herz prognozują, że w 2019 roku rynek warszawski zwiększy swoją ofertę o podobną liczbę pokojów hotelowych, jak w roku bieżącym.

W stolicy planowane jest w tym roku otwarcie kilku znaczących obiektów hotelowych, m.in. hotelu Four Points by Sheraton ze 192 pokojami, dwóch hoteli Ibis Styles, które zaoferują łącznie  400 pokojów, hotelu Krakowska Residence z ponad 350 pokojami, hotelu Vienna House ze 164 pokojami, hotelu Renaissance z 225 pokojami, a także hotelu Raffles Europejski ze 106 pokojami.

Wśród ostatnio odnotowanych transakcji hotelowych zawartych w Warszawie specjaliści wymieniają pięciogwiazdkowe hotele Westin i Radisson Blu oraz czterogwiazdkowy hotel Holiday Inn Warsaw City Center.

Kraków z czterokrotnie mniejszą, nową podażą niż Warszawa

Sporo miejsca do lokowania nowych projektów hotelowych jest jeszcze jednak, nie tylko w Warszawie, ale także w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, czy Poznaniu - w lokalizacjach, którymi najbardziej interesują się globalni inwestorzy.  

Drugi co do wielkości w kraju, krakowski rynek hotelarski liczy obecnie 150 hoteli, w których do dyspozycji gości jest ponad 10 tys. pokojów. Zapotrzebowanie na noclegi w Krakowie jest coraz większe, bo z roku na rok stolicę Małopolski odwiedza większa ilość turystów. W 2017 roku do Krakowa przyjechało prawie 13 mln osób, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Według obliczeń specjalistów Walter Herz, w obiektach, które mają zostać oddanie w aglomeracji w tym roku przybyć ma około 500 nowych pokojów hotelowych. Pierwszych gości przyjąć ma m.in. hotel B&B, w którym znajdzie się 130 pokojów i położony na Kazimierzu hotel Puro z 228 pokojami.

Trójmiasto rośnie najszybciej spośród rynków regionalnych

Stabilne wyniki operacyjne krakowskich hoteli sprawiają, że aglomeracja jest atrakcyjna dla międzynarodowych inwestorów. Ostatnio przeprowadzone transakcje w tym segmencie krakowskiego rynku nieruchomości dotyczyły pięciogwiazdkowego hotelu Sheraton i trzygwiazdkowego hotelu Vienna House Easy.

W Trójmieście ma przybyć natomiast w tym roku dwa razy więcej pokojów hotelowych niż w Krakowie. W 2018 roku trójmiejski rynek zasili kolejny tysiąc pokojów. Do najciekawszych projektów, jakie zostaną oddane należą: hotel Deo z 354 pokojami, Hampton by Hilton ze 154 pokojami, IBB z 90 pokojami oraz Focus Premium w Sopocie, w którym znajdzie się 70 pokojów.

Trójmiasto, w którym 44 proc. noclegów w hotelach generują goście zagraniczni, głównie ze Skandynawii i Niemiec, oferuje obecnie 80 hoteli, które dysponują 6 tys. pokojów.  

Utytułowany Wrocław

Wrocław może się pochwalić z kolei 60 hotelami, w których znajduje się 5,1 tys. pokojów. Jak obliczają specjaliści Walter Herz, w tym roku zasoby wrocławskiego rynku hotelarskiego zwiększą się o kolejne 250 pokojów. 

 Rynek wrocławski charakteryzuje się relatywnie niskimi, średnimi cenami w porównaniu z innymi, głównymi aglomeracjami w Polsce. Jak przyznają specjaliści, prognozy dla rozwoju branży w stolicy Dolnego Śląska są pozytywne, głównie ze względu na silny popyt na noclegi ze strony turystów i rosnący sektor BPO. Popularność lokalizacji potęguje także przyznany miastu w 2016 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i uznanie Wrocławia za najlepszy europejski cel podróży w 2018 roku w konkursie European Best Destination.

Poznań goni pozostałe, główne rynki

Rozwój poznańskiego rynku, na którym funkcjonuje obecnie 61 hoteli, zapewniających 3,7 tys. pokojów, zapowiada się obiecująco. Z raportu Walter Herz wynika, że w tym roku Poznań wzbogaci swoje zasoby o około 400 pokojów hotelowych. W aglomeracji planowane jest m.in. otwarcie hotelu Hampton by Hilton ze 117 pokojami, hotelu Altus ze 109 pokojami i hotelu Focus z 94 pokojami.  

Popyt na noclegi generowany jest w Poznaniu głównie przez gości biznesowych i MICE, m.in. ze względu na zlokalizowany w mieście popularny międzynarodowy obiekt targowy. Znaczenie Międzynarodowych Targów Poznańskich jest jednak coraz słabsze, podobnie jak słaba jest rozpoznawalność lokalizacji wśród turystów zagranicznych.

 

Autor: Walter Herz

 

dompress : :
mar 12 2018 Rynek biurowy w Polsce w 2017 roku
Komentarze: 0

Walter Herz prezentuje raport podsumowujący wyniki rynku biurowego w Polsce w 2017 roku

Najbardziej chłonnym i najszybciej rozwijającym się rynkiem biurowym w Polsce pozostaje Warszawa. W 2017 roku pod względem popytu na biura aglomeracja warszawska miażdżąco zdystansowała pozostałe lokalizacje biurowe w kraju. Jak podają analitycy Walter Herz, stołeczny rynek mógł się poszczycić w minionym roku rekordowym wolumenem najmu powierzchni biurowych. W 2017 roku w Warszawie zakontraktowane zostało ponad 820 tys. mkw. biur. Popyt na rynku warszawskim okazał się o wiele większy niż łączne zapotrzebowanie na biura na rynkach regionalnych.       

Warszawa z czterokrotnie wyższym popytem niż Kraków

Na drugim miejscu, z przeszło 200 tys. mkw. wynajętych powierzchni, uplasował się Kraków. We Wrocławiu  popyt na biura przekroczył w ubiegłym roku 170 tys. mkw. W Trójmieście zawarte zostały umowy na 113 tys. mkw. powierzchni biurowych. Na rynku poznańskim do najemców trafiło 78 tys. mkw. biur, w Łodzi 59 tys. mkw. powierzchni biurowych, a w Katowicach 31 tys. mkw.  

Z danych zawartych w najnowszym raporcie Walter Herz wynika, że wiodący w kraju, warszawski rynek biurowy na koniec ubiegłego roku oferował 5 284 000 mkw. nowoczesnej powierzchni. 2017 rok przyniósł Warszawie 27 nowych budynków, w których oddane do użytkowania zostało ponad 275 tys. mkw. biur. Najwięcej nowej powierzchni powstało na terenie Mokotowa, gdzie ukończonych zostało 6 biurowców, które dostarczyły łącznie około 72 tys. mkw. powierzchni. Jak informują specjaliści, w Warszawie w budowie pozostaje obecnie około 780 tys. mkw. powierzchni biurowych. 

Analitycy Walter Herz wskazują na wysoką i niesłabnącą aktywność najemców na stołecznym rynku, dzięki czemu współczynnik pustostanów w zeszłym roku zmalał w Warszawie w porównaniu rokiem poprzednim i pod koniec 2017 roku wynosił 11,60 proc.  

Rekordowo duża nowa podaż na rynku krakowskim

Miniony rok był rekordowy pod względem nowej podaży dla rynku krakowskiego, który zwiększył swoją ofertę o 193 tys. mkw. powierzchni biurowych. Dzięki temu zasoby  biurowe w Krakowie przekroczyły wielkość 1 100 000 mkw., co daje aglomeracji pozycję lidera wśród miast regionalnych. Według obliczeń Walter Herz, na krakowskim rynku w budowie pozostaje ponad 300 tys. mkw. powierzchni biurowych.

Na drugim po Krakowie, największym, regionalnym rynku w kraju zasoby powierzchni biurowych powoli zbliżają się do wartości miliona mkw. W 2017 roku we Wrocławiu przybyło 54 tys. mkw. nowych biur, a podaż rynku wzrosła do ponad 906 tys. mkw. W mieście powstaje obecnie około 230 tys. mkw. powierzchni biurowych.

Rynek łódzki z nadzwyczajną dynamiką wzrostu

Zdaniem specjalistów Walter Herz na szczególną uwagę zasługuje łódzki rynek biurowy, który znajduje się w fazie intensywnego wzrostu. W Łodzi w budowie jest około 115 tys. mkw. powierzchni, a do użytkowania w ubiegłym roku oddane zostało ponad 74 tys. mkw. biur. Według danych Walter Herz, podaż biurowa w tej lokalizacji sięga 438 tys. mkw. powierzchni.    

Trójmiasto może pochwalić się z kolei najniższym w kraju współczynnikiem powierzchni niewynajętej, który kształtuje się  na poziomie 8,5 proc. W ubiegłym roku oferta trójmiejskiego rynku wzrosła o 66 tys. mkw. powierzchni biurowych. Na koniec 2017 roku podaż biur w Trójmieście zbliżała się do wartości 700 tys. mkw., a w realizacji pozostawało 175 tys. mkw. powierzchni.    

W Poznaniu rynek biurowy oferuje 456 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. W budowie pozostaje kolejne 100 tys. mkw. biur. W 2017 roku na poznański rynek trafiło zaledwie 26 tys. mkw. nowej powierzchni. Konsekwencją niskiej nowej podaży, jak zauważają specjaliści Walter Herz, jest notowany w tej lokalizacji niski współczynnik pustostanów biurowych, wynoszący tylko 8,6 proc. Ciekawostką jest natomiast, że w Poznaniu zawarta została największa transakcja w 2017 roku. W budynku Nowy Rynek wynajęta została powierzchnia biurowa, której wielkość przekraczała 25 tys. mkw.   

Katowice wyprzedziły Poznań

Katowicom, które są obecnie czwartym rynkiem regionalnym w Polsce, udało się wyprzedzić Poznań pod względem wielkości oferowanych zasobów, choć na rynek trafiło w minionym roku tylko 17,5 tys. mkw. nowej powierzchni. Całkowita podaż biurowa w aglomeracji katowickiej wyniosła na koniec ubiegłego roku 461 tys. mkw., a w trakcie budowy pozostawało 60 tys. mkw. biur.

Eksperci Walter Herz zwracają uwagę, że dzięki dużej aktywności deweloperów, jakiej nie obserwowaliśmy jeszcze w historii branży, rynek biurowy w Polsce wzbogacił się w 2017 roku o rekordową ilość powierzchni biurowych.  

Czynsze w miastach regionalnych kształtują się w przedziale od 12,00 do 17,50 euro/mkw./m-c, a w Warszawie mieszczą się w granicach od 11,50 do 23,00 euro/mkw./m-c., podają analitycy.

Raport Walter Herz jest dostępny na stronie: https://walterherz.com/pl/a/rynek-powierzchni-biurowych-w-polsce-w-2017-roku

Autor: Walter Herz

 

dompress : :
mar 07 2018 Walter Herz skomercjalizuje Ratuszową 6
Komentarze: 0

Firma Walter Herz została odpowiedzialna za przeprowadzenie procesu komercjalizacji nowego, specjalistycznego konceptu kulinarnego -Ratuszowa 6 – powstającego na terenie warszawskiego Parku Praskiego

Inspiracją przy tworzeniu projektu kompleksu Ratuszowa 6, który zostanie otwarty na warszawskiej, starej Pradze były takie miejsca jak Chelsea Market Industry City w Nowym Jorku, Time Out Market w Lizbonie, czy St. Lawrence Market w Toronto. Niepowtarzalny koncept kulinarny, którego budowa ruszy niebawem, ma zostać oddany do użytkowania na przełomie 2019 i 2020 roku.

Nowoczesne centrum kulturalno-gastronomiczne, które mieścić się będzie w czterokondygnacyjnym budynku o powierzchni 2,6 tys. mkw. usytuowanym na działce wielkości około 4,4 tys. mkw. przy ulicy Ratuszowej w Warszawie, będzie jednym z najciekawszych punktów na mapie kulinarnej miasta. Projekt obiektu oparty został na rozwiązaniach zbliżonych do tych, jakie wykorzystuje Hala Koszyki, czy realizowane obecnie EC Powiśle. Poza funkcją gastronomiczną, kompleks służyć ma jednak również promowaniu polskiej sztuki nowoczesnej.

Nowoczesny design wtopiony w praski klimat

Pomysłodawca przedsięwzięcia nawiązał współpracę z młodymi artystami, którzy wezmą czynny udział przy urządzaniu i wykończeniu obiektu. Ściany budynku mają zostać ozdobione muralami, a jego zielone dachy swoją formą nawiązywać będą do otaczającego centrum Parku Praskiego i znajdującego się w pobliżu Ogrodu Zoologicznego.   

- Wyjątkowa architektura kompleksu, stanowiąca ciekawe odwołanie do klimatu starej Pragi, jest niewątpliwie jednym z głównych czynników, którym Ratuszowa 6 przyciągać będzie tłumy turystów i mieszkańców miasta. Przy budowie obiektu wykorzystana zostanie m.in. oryginalna cegła z istniejących w tym miejscu dawnych budynków, elementy konstrukcyjne historycznych zabudowań, w tym stalowe, industrialne ramy, schody, stara winda, czy detale pochodzące z  praskich zakładów przemysłowych. Dzięki niepowtarzalnej aranżacji oraz zróżnicowanej ofercie gastronomicznej R6 będzie masowo odwiedzane przez gości – wyraża przekonanie Hubert Biarda, Senior Negotiator w Walter Herz, który jest odpowiedzialny za projekt komercjalizacji kompleksu.

- Cieszymy się, że jako wiodący agent komercjalizacji tego niecodziennego projektu przyczynimy się do zainicjowania działalności konceptu kulinarnego, który z pewnością będzie jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Warszawie – dodaje Hubert Biarda.

Wyrafinowana kuchnia i sztuka młodych twórców 

Ratuszowa 6 zapewni bogatą i różnorodną ofertę gastronomiczną. Kompleks pomieści liczne restauracje i kawiarnie, a także stoiska z ekologiczną żywnością i wyszukanymi specjałami kulinarnymi z całego świata.

Jak zapewnia reprezentujący inwestora dr Marcin Marcinkiewicz, centrum będzie niezwykle żywym i aktywnym miejscem, w którym organizowane będą liczne wydarzenia, nie tylko kulinarne, ale także kulturalne. – Na terenie kompleksu odbywać będą się różnego rodzaju eventy, wernisaże i wystawy. Odwiedzający Ratuszową 6 będą mogli wziąć udział w wykładach, szkoleniach i warsztatach związanych z tematyką sztuki kulinarnej i zdrowego odżywiania się, jak również szeroko rozumianej kultury, sztuki i designu. Zamierzeniem pomysłodawcy jest też czynne promowanie młodej polskiej sztuki – wyjaśnia dr Marcin Marcinkiewicz.  

 

Autor: Walter Herz

dompress : :